U fokusu ovog policy briefa su preduvjeti za garantovanje institucionalne nezavisnosti javnih RTV servisa u Republici Srbiji, uzimajući u obzir važne kontektstualne faktore, poput rastućih političkih pritisaka i finansijske nestabilnosti.
Davor Marko , Rade Veljanovski
Javni RTV servisi u Republici Srbiji suočavaju se s rastućim političkim pritiscima i finansijskom neizvjesnošću. Takvo stanje ugrožava njihovu institucionalnu nezavisnost i kvalitet programa, te utječe na povjerenje građana u javne RTV servise. Kako bi javni RTV servisi bili u stanju ispuniti svoju misiju, moraju postojati snažnije garancije njihove institucionalne nezavisnosti, adekvatan model finansiranja, te transparentan process imenovanja članova njihovih upravnih tijela. Pored toga, javni RTV servisi moraju postati odgovorniji prema građanima Srbije.
Policy brief na engleskom jeziku je dostupan OVDJE.
Ova publikacija je pripremljena u okviru projekta “Perspektive i razvoj javnih emitera: Komparativna studija razvoja javnih radiotelevizijskih servisa na Zapadnom Balkanu u svjetlu EU integracija”, koji izučava poziciju, ulogu, funkcionisanje i perspektive razvoja javnih radiotelevizijskih servisa u sedam zemalja Zapadnog Balkana – Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji i Srbiji, uzimajući u obzir specifične kontekste u kojima su se javni emiteri razvijali i ulogu koju je Evropska unija odigrala u ovim procesima. Projekat implementira Centar za društvena istraživanja Analitika, u saradnji sa Univerzitetom u Fribourgu.
Projekat finansira Švicarska nacionalna fondacija za nauku, u okviru SCOPES programa naučne saradnje između Istočne Evrope i Švicarske (Scientific cooperation between Eastern Europe and Switzerland).
Vezane Publikacije
Albanian Radio and Television – Towards Public Service Media: Expanding to Online Multimedia and Remodelling its Relationship with Audiences
Blerjana Bino
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa na Kosovu
Naser Miftari
The Future of Public Service Broadcasting in Kosovo: Will a Hybrid Model of Funding change RTK’s Status Quo?
Naser Miftari
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Bosni i Hercegovini
Nidžara Ahmetašević , Tea Hadžiristić
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Hrvatskoj
Davor Marko
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Srbiji
Davor Marko
Budućnost javnih servisa na Zapadnom Balkanu: U potrazi za novom paradigmom
Davor Marko
Participatory Model for Public Media in Macedonia: Reviving an Idea
Snezana Trpevska , Igor Micevski
Razvoj i budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Makedoniji: Ka izgradnji participativnog modela javnih servisa
Snezana Trpevska , Igor Micevski
Between financial stability and political dependence: Rethinking the funding model for the PSB in Montenegro
Nataša Ružić
U začaranom krugu: Postoji li budućnost za javne radiotelevizijske servise u Bosni i Hercegovini?
Tea Hadžiristić