Rezultati istraživanja, prezentirani u ovoj publikaciji, pokazuju da javni radiotelevizijski servisi u BiH nisu uspjeli da obezbijede održiv model finansiranja, nisu nezavisni od politike, ne ispunjavaju svoje nadležnosti i nisu usvojili nove tehnologije koje su od presudne važnosti za njihovu kontinuiranu relevantnost i opstanak.
Tea Hadžiristić
Kada su u pitanju javni radiotelevizijski servisi u BiH, nedostaju prave javne rasprave i kao rezultat toga nedostaje kolektivna legitimnost. Uvoz stranog modela očigledno je propao, dok je nedostatak podsticaja lokalnih elita da njeguju nezavisne javne medije doveo do politizacije i selektivne primjene zakona, nedostatka kolektivnog legitimiteta javnih radiotelevizijski servisa, neodrživog modela finansiranja, institucionalne inercije u javnim radiotelevizijskim institucijama, te nemogućnosti javnih radiotelevizijski servisa da se prilagode novim tehnološkim inovacijama.
Policy brief na engleskom jeziku je dostupan OVDJE.
Ova publikacija je pripremljena u okviru projekta “Perspektive i razvoj javnih emitera: Komparativna studija razvoja javnih radiotelevizijskih servisa na Zapadnom Balkanu u svjetlu EU integracija”, koji izučava poziciju, ulogu, funkcionisanje i perspektive razvoja javnih radiotelevizijskih servisa u sedam zemalja Zapadnog Balkana – Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji i Srbiji, uzimajući u obzir specifične kontekste u kojima su se javni emiteri razvijali i ulogu koju je Evropska unija odigrala u ovim procesima. Projekat implementira Centar za društvena istraživanja Analitika, u saradnji sa Univerzitetom u Fribourgu.
Projekat finansira Švicarska nacionalna fondacija za nauku, u okviru SCOPES programa naučne saradnje između Istočne Evrope i Švicarske (Scientific cooperation between Eastern Europe and Switzerland).
Vezane Publikacije
The Future of Public Service Broadcasting in Kosovo: Will a Hybrid Model of Funding change RTK’s Status Quo?
Naser Miftari
Participatory Model for Public Media in Macedonia: Reviving an Idea
Snezana Trpevska , Igor Micevski
Between financial stability and political dependence: Rethinking the funding model for the PSB in Montenegro
Nataša Ružić
Albanian Radio and Television – Towards Public Service Media: Expanding to Online Multimedia and Remodelling its Relationship with Audiences
Blerjana Bino
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Bosni i Hercegovini
Nidžara Ahmetašević , Tea Hadžiristić
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Srbiji
Davor Marko
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa na Kosovu
Naser Miftari
Razvoj i budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Makedoniji: Ka izgradnji participativnog modela javnih servisa
Snezana Trpevska , Igor Micevski
Budućnost javnih radiotelevizijskih servisa u Hrvatskoj
Davor Marko
Perspektive i razvoj javnih radiotelevizijskih servisa: slučaj Albanija
Blerjana Bino , Besart Kadia