
Unatoč sve većem rastu broja korisnika interneta u Bosni i Hercegovini, politike i prakse web-prisustva javnih institucija u ovoj zemlji tek djelomično korespondiraju međunarodnim standardima i trendovima, što, u krajnjem, negativno utječe na ukupnu transparentnost i otvorenost javnih institucija.
Nevena Ršumović , Tarik Jusić , Javne institucije i internet: politike i prakse u Bosni i Hercegovini
Analizirajući strateške dokumente, zakone o slobodi pristupa informacijama, sektorske zakone, kao i druga pravila i preporuke, autori zaključuju kako je pravni okvir kojim se uređuju web-prisustvo i proaktivna transparentnost javnih institucija u BiH fragmentiran i nedovoljno definisan, dok su strateški dokumenti uglavnom zastarjeli i ne prate razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Sve to, u konačnici, dovodi do vrlo niskog stepena razvoja i neujednačenosti praksi web-prisustva i transparentnosti javnih institucija u BiH.
Policy brief Analitike nudi kratki pregled i analizu javnih politika i praksi web-prisustva javnih organa u Bosni i Hercegovini kao i osnovne preporuke za njihovo unapređenje.
Publikacija je pripremljena u okviru projekta Zagovaranje za otvorenu vlast: Pravo da znam u jugoistočnoj Evropi, koji finansiraju Evropska unija i Fond otvoreno društvo BiH.
Vezane Publikacije
Ka politikama otvaranja podataka u posjedu javnih institucija u BiH
Ka proaktivnoj transparentnosti u Bosni i Hercegovini
Odnos javnosti prema principima Partnerstva za otvorenu vlast u BiH
Partnerstvo za otvorenu vlast i akciono planiranje: pristup, izazovi i prakse
Rezultati ankete: građani ne vjeruju institucijama vlasti i političkim partijama u BiH
Rezultati ankete: Visok stupanj nepovjerenja u političke partije i institucije vlasti u Bosni i Hercegovini
Transparentnost javnih univerziteta u Bosni i Hercegovini
Zašto BiH treba pristupiti Partnerstvu za otvorenu vlast