Borba protiv diskriminacije i mobinga u posljednjim je decenijama rezultirala donošenjem posebne zakonske regulative u gotovo svim evropskim državama. Ipak, u zakonodavstvu BiH kompleksna problematika mobinga je nedovoljno regulisana, ne samo zbog teorijski neutemeljenog regulatornog pristupa zasnovanog na potpunom poistovjećivanju diskriminacije i zlostavljanja na radu, već i zbog čitavog niza normativnih praznina u aktuelnom zakonskom okviru.
Mario Reljanović
Editor
Analizirajući zakonski okvir za zaštitu od mobinga u BiH u svjetlu uvida iz zakonskih rješenja i prakse u Srbiji, saradnik Analitike Mario Reljanović ističe kako je u BiH neophodno donošenje posebnog zakona u ovoj oblasti koji bi pravni režim zaštite od mobinga potpuno odvojio od zaštite od diskriminacije, te predvidio sve potrebne elemente borbe protiv mobinga.
Policy brief je objavljen u okviru projekta “Jednakost za sve: Koalicija organizacija civilnog društva protiv diskriminacije”, koji u partnerstvu implementiraju Mediacentar Sarajevo, Analitika – Centar za društvena istraživanja, Prava za sve i Vaša prava BiH. Projekat finansiraju USAID i Fond otvoreno društvo BiH.
Ova publikacija je objavljena uz podršku američkog naroda preko Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Autori ove publikacije su odgovorni za njen sadržaj i stavovi koji su u njoj izneseni ne odražavaju stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Više o AD programu možete saznati na portalu www.diskriminacija.ba.
Publikacija je trenutno dostupna samo u verziji na lokalnim jezicima. Komentar na lokalnim jezicima možete preuzeti OVDJE.
Vezane Publikacije
Kolektivna tužba u sistemu zaštite od diskriminacije u BiH: Ključni nedostaci pravnog okvira i prijedlozi rješenja
Boris Topić
Ombudsmen u sistemu zaštite od diskriminacije u BiH
Adrijana Hanušić
Sudska zaštita od diskriminacije u Bosni i Hercegovini
Adrijana Hanušić
Uloga NVO u zaštiti od diskriminacije
Boris Topić