
Većina država u regionu pristupila je izradi i usvajanju strategija za prevenciju i borbu protiv diskriminacije, među kojima je i Bosna i Hercegovina. Naime, planom rada za 2016. godinu, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH predvidjelo je izradu strategije za prevenciju i borbu protiv diskriminacije BiH.
Vesna Pirija
U novoj studiji Analitike, autorica Pirija tematizira i analizira ključna pitanja vezana za izradu i usvajanje strategije, a koja se ujedno odnose i na primjenu najboljih praksi u razvoju javnih politika. Studija nudi odgovor na pitanje da li, pod kojim uvjetima i na koji način sveobuhvatni strateški dokument o zabrani diskriminacije može doprinijeti unapređenju stanja u ovoj oblasti. Njome su obuhvaćeni razlozi za usvajanje strategije u kontekstu BiH, te je ponuđen pregled iskustava država iz regiona u procesu izrade, usvajanja i primjene sličnih strateških dokumenata.
Na kraju su razmotreni koraci koje je BiH do sada poduzela na razvoju Strategije, a sagledana je i moguća uloga i mjesto budućeg dokumenta u “ekosistemu” sektorskih strateških dokumenata, koji već sadrže ili trebaju biti dodatno osnaženi antidiskriminacijskim odredbama. Krajnja je svrha studije ponuditi sistematičan pregled ključnih pitanja pri izradi strategije, te ponuditi preporuke za izradu što kvalitetnijeg dokumenta.
Analiza je objavljena u okviru projekta “Jednakost za sve: Koalicija organizacija civilnog društva protiv diskriminacije”, koji u partnerstvu implementiraju Mediacentar Sarajevo, Analitika – Centar za društvena istraživanja, Prava za sve i Vaša prava BiH. Projekat finansiraju USAID i Fond otvoreno društvo BiH.
Ova publikacija je objavljena uz podršku američkog naroda preko Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Autori ove publikacije su odgovorni za njen sadržaj i stavovi koji su u njoj izneseni ne odražavaju stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Publikacija je trenutno dostupna samo u verziji na lokalnim jezicima. Komentar na lokalnim jezicima možete preuzeti OVDJE
Vezane Publikacije
Antidiskriminacijske mjere bez mjerenja: prikupljanje podataka o diskriminaciji u BiH
Zaštita od višestruke diskriminacije: Novi izazov za sudove i Instituciju ombudsmena u BiH
Kosana Beker
Interne procedure zaštite od diskriminacije
Mario Reljanović
Kada se različito postupanje može opravdati?
Vanja Kovač
Komentari na Prijedlog zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH
Strateško parničenje u borbi protiv diskriminacije u Bosni i Hercegovini: Teorija i praksa
Aleksandra Ivanković
Specifičnosti dokazivanja mobinga u parničnom postupku
Mario Reljanović
Preporuke za unapređenje Zakona o zabrani diskriminacije
Diskriminacija na osnovu mjesta prebivališta: Koliko razlike u tretmanu je dozvoljeno?
Aleksandra Ivanković
Osnovni principi i dokazivanje “ostalih oblika diskriminacije” prema Zakonu o zabrani diskriminacije
Aleksandra Ivanković
Teret dokazivanja direktne i indirektne diskriminacije
Boris Topić